اولین و تنها پایگاه خبری شهر باغین و حومه
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
به بهانه روز خبرنگار

به بهانه روز خبرنگار

غم و شادی زندگی، به خبری بند است که می آید. اتفاقی که اشک ها و لبخند ها را به هم گره می زند تا خبر، نگاری پیدا کند. وقتی توافقی، پایکوبی را به شهر می کشاند و عصری که سیل، غم را بر سر شهر می بارد؛ این خبرنگار است که ثبت می‌کند، اشک‌ها و لبخندها را. وقتی قلم و دوربین اش را بر می دارد و هر آنچه هست را، می نویسد و به تصویر می کشد. این گزارش بهانه ای بود که یادی کنیم از دوستان خبرنگار و عکاسمان که در مکان‌های مختلف در قاب تصویر، شکار شده‌اند.

چرا امروز روز خبرنگار است؟
مزار شریف به دست طالبان سقوط کرد، عده‌ای از افراد طالبان در محوطه کنسولگری دیده می‌شوند به من بگویید که چه وظیفه‌ای...» و ناگهان ارتباط تلفنی قطع می‏‌شود...
پانزده سال پیش در چنین روزی، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف، در حین انجام گزارش به همراه ۸ نفر از کارکنان سرکنسولگری ایران در این شهر توسط عوامل گروه طالبان به شهادت رسیدند. تا مدتها از سرنوشت این ۹ نفر گزارشی منتشر نشد، تا این که اجساد آنان در یک گور جمعی در خرابه‌های پشت کنسولگری به دست آمد.
او از دی ۱۳۷۵ سرپرست نمایندگی خبرگزاری ایرنا در کابل شد و تا زمان شهادتش به دست عوامل گروه طالبان، خبرنگار صحنه‌های بحرانی جنگ افغانستان بود.شورای فرهنگ عمومی کشور در اولین سالگرد این واقعه، روز ۱۷ مرداد را به پاس قدردانی از مقام و حرفه صارمی «روز خبرنگار» نامید


سختی های کار خبرنگاری
حرفه‌ای که شب و روز ندارد، عصر ارتباطات به او نیاز وافر دارد، در اطلاع رسانی نقشش انکارشدنی نیست، باید همواره در پی خبر باشد و با خبر، باید با قبول خطر‌های فراوان، از مرزها نیز گذر کرده و به واقع «خبرنگاری» کند.
خبرنگار صادقانه می‌نویسد، می‌نویسد برای ساختن فرهنگ غنی، می‌نویسد برای ساختن کشوری آباد و آزاد، برای ساختن بهترین‌ها برای ایران و ایرانی؛ اینان همواره در عمق جامعه زندگی می‌کنند و سلامت فرهنگی و فکری هر جامعه‌ای، مرهون تلاش‌های شبانه روزی آنهاست.
روز خبرنگار، روزی است که گویی قلم، این مقدس‌ترین عامل سوگند آسمانی بار دیگر به مظهر درخششی تبدیل شده که حکایت‌گر زندگی تابناک رهپویانی می‌شود که همواره با قلم پیوندی جاودانه بسته‌اند.
روز خبرنگار، سرود ماندن در ورطه نوشتن، حکایت پابرجایی در دنیای کلمات و واژه‌ها و عامل تابندگی دگرباره اندیشه‌های انسانی است.


مسئولیت سنگین خبرنگاری در پیشگاه خداوند
مسئولیت حرفه خبرنگاری بی هیچ قید و شرطی جزو مشاغل سخت و پرخطر محسوب میشود.
اولین جمله ای که در وصف مقام شامخ خبرنگار و قلم در ذهن انسان تداعی می شود، آیه شریفه « ن و القلم و ما یسطرون» از سوره مبارکه قلم قرآن کریم است.
با این وجود، نگاهها به این قشر فاخر متفاوت بوده و ارزش کارشان نیز قداست خاصی را به خود می گیرد.
قلمی که خداوند در مصحفش به آن قسم یاد نموده و آنانی که صاحب این قلم اند و جملاتی را به نگارش در می آورند، مورد توجه خاص پروردگار باری تعالی هستند، و این مهم خود برای نگارنده تعهد ایجاد میکند که خداوند متعال نیز قطعاً به متن نگاشته شده آن نظارت ویژه ای خواهد داشت.
اهالی قلمی که اکثراً از بی ادعایان پر تن تراق جامعه اند و باصطلاح ظاهرشان دیگران را می سوزاند و باطنشان خود و خانواده شان را، و یا دیگرانی که در صددند به انحای گوناگون، قلم ارزشمند آنان را برای رسیدن به منافع شخصی خود مصادره نمایند!.


و اما وظیفه مسئولان در برابرصاحبان قلم و اندیشه چیست؟
مسئولانی که شاید بیشترین بدهی را به اهالی آسیب دیده قلم و رسانه دارند. چرا که خبرنگاران، بی منت و با اشتیاق در صدد کمک به مسئولان و انعکاس عملکرد آنان در جامعه هستند.
البته در مقام «من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق» جای شکرش باقی است که هر ساله یک بار، آنهم در ۱۷ مرداد، شاید مسئولانی به فکر آن افتاده که روز خبرنگاری نیز وجود دارد و صد البته شکر که روزی در تقویم ما به نام خبرنگار نام گذاری شده است.
حال ضمن تقدیر از حسن ظن برخی مسئولان محترم به جهت یادآوری خبرنگاران در این روز، باید عرض شود که اینها همه مُسکنی است بر دردهای بی شمار صاحبان اندیشه و حماسه سازان آینده بشریت.سخن از حماسه به میان آمد، در اینجا یاد میکنیم و گرامی میداریم خاطره همه شهدای غیور ایران اسلامی، مخصوصاً شهید صارمی عزیز را که با خون سرخ خود، عزت را به جامعه خبرنگاری کشور بخشید و همچنین سید شهدای اهل قلم، سید مرتضی آوینی همیشه افتخار.
به امید آن روز زیبا و نزدیک، با دیدگانی پر امید به انتظارخواهیم نشستمرتبط با: گزارش ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic